0
1.8kviews
A particle moving in the +ve x direction has an acceleration, a=1004v2m/s2. Determine the time interval and displacement of a particle when speed changes from 1 m/s to 3 m/s.
2 Answers
0
10views

FBD of the lift

enter image description here

Using kinematic equation

$ v^2=u^2+2as$

Given that v=3m/s,u=0,s=4m, we have,

32=0+(2×4)aa=98m/s2

By Newton’s Law,

ma=TmgT=m(a+g)=750(98+9.81)T=8201.25N or T=8.201kNAns

0
3views

FBD of the lift

enter image description here

Using kinematic equation

v2=u2+2as

Given that v=3m/s,u=0,s=4m, we have,

32=0+(2×4)aa=98m/s2

By Newton’s Law,

ma=TmgT=m(a+g)=750(98+9.81)T=8201.25N or T=8.201kNAns

Please log in to add an answer.