0
3.5kviews
A hot air balloon starts rising vertically up from the ground with an acceleration of 0.2m/s2

12 seconds later the man sitting inside the balloon release a stone. Find the time taken by the stone to hit the ground.

2 Answers
1
281views

u=0,t=12s,a=0.2m/s s=ut+12at2 =0+12×0.2×122 =14.4m ∴ stone will be released from a height of 14.4 m Initial velocity of stone = final velocity of stone after 12 sec Final velocity of stone after 12 sec, v=u+at =0+0.2×12 =2.4m/s i.e. Initial velocity of stone = 2.4 m/s S=ut+12at2 14.4=2.4t+12×9.81×t2 4.905t22.4t14.4=0 t=1.9754s

1.9754 sec time taken by the stone to hit the ground.

0
119views

u=0,t=12s,a=0.2m/s

s=ut+12at2=0+12×0.2×122=14.4m

∴ stone will be released from a height of 14.4 m

Initial velocity of stone = final velocity of stone after 12 sec

Final velocity of stone after 12 sec,

v=u+at=0+0.2×12=2.4m/s

i.e. Initial velocity of stone = 2.4 m/s

S=ut+12at214.4=2.4t+12×9.81×t24.905t22.4t14.4=0t=1.9754s

1.9754 sec time taken by the stone to hit the ground.

Please log in to add an answer.